ترور دو دانشمند هسته ای

ترور دو دانشمند هسته‌ای ایران چندی بعد از تهدید انگلیس

امروز در حالی دو دانشمند هسته‌ای ایران ترور شدند که چندی پیش رئیس سازمان جاسوسی انگلیس در سخنرانی علنی بی‌سابقه خود، از کافی نبودن دیپلماسی و لزوم استفاده از اهرم اطلاعاتی و جاسوسی برای متوقف ساختن ایران سخن گفته بود.


به گزارش مشرق، ترور دکتر فریدون عباسی دوانی و دکتر مجید شهریاری دو استاد برجسته دانشگاه شهید بهشتی تهران در حالی انجام شد که رئیس سازمان جاسوسی انگلیس 28 اکتبر سال جاری از کافی نبودن دیپلماسی برای مقابله با ایران و استفاده از روش‌های دیگر برای ایجاد مشکل برای این کشور سخن گفته بود.
به نوشته روزنامه "تلگراف"، "سر جان ساورز"، رئیس سازمان جاسوسی "ام‌آی 6" انگلیس چندی پیش با بیان این مطلب که اقدامات اطلاعاتی نقش کلیدی را در متوقف ساختن ایران ایفا می‌کنند گفت: دیپلماسی به تنهایی کافی است و اقدامات اطلاعاتی نقش موثری در متوقف ساختن ایران دارد. بطوری که این اقدامات سال گذشته ایران را وادار به افشای دومین کارخانه غنی‌سازی اورانیوم خود کرد که در نتیجه آن فشارهای دیپلماتیک به این کشور نیز افزایش یافت.
رئیس سازمان جاسوسی انگلیس با تاکید بر آنکه از هر اقدام جاسوسی و اطلاعاتی برای ضربه زدن به کشورهای هدف خود استفاده می‌کند افزود: متوقف ساختن اشاعه هسته‌ای تنها با دیپلماسی صرف ممکن نیست. ما نیاز به عملیات‌های جاسوسی و اطلاعاتی داریم تا بتوانیم کار را برای کشورهایی مثل ایران سخت‌تر کنیم.
به نوشته روزنامه تلگراف، اظهارات ساورز که اولین سخنرانی علنی یک رئیس سازمان جاسوسی انگلیس محسوب می‌شود، در حالی بیان شد که شش قدرت هسته‌ای به دنبال ادامه گفت‌وگوهای خود با ایران هستند.
بر اساس این گزارش، چند هفته بعد از تاکید رئیس سازمان جاسوسی انگلیس مبنی بر آنکه باید رژیم ایران را متوجه ساخت که منافعش در کجا قرار دارند، دو دانشمند هسته‌ای کشور ترور می‌شوند. همین امر نیز موجب شده تا بسیاری از کارشناسان مسایل سیاسی با توجه به نزدیک بودن زمان مذاکرات هسته‌ای ایران و غرب، سخنان ساورز و ترور اخیر دانشمندان ایرانی را با هدف سخت‌تر کردن شرایط برای ایران توصیف کنند.
ساورز همچنین در ادامه سخنان خود با تاکید بر لزوم ایجاد مشکل برای ایران به منظور به تعویق انداختن برنامه هسته‌ای این کشور گفت، هرچقدر که تلاش‌های بین‌المللی بتواند تلاش‌های هسته‌ای ایران را با وقفه روبرو کند، ما وقت بیشتری برای ایجاد یک راه‌حل سیاسی خواهیم داشت.
پیش از این نیز نشریه "نیویورکر" از تلاش‌های سازمان سیا برای بی‌ثبات‌سازی ایران بوسیله عملیات‌های سری و کمک به گروه‌های تروریستی معاند خبر داده بود.

/ 0 نظر / 23 بازدید